Finss.az - 2025-ci ilin mart ayı valyuta bazarlarında əhəmiyyətli dalğalanmalarla yadda qaldı.
Ən böyük təsir edən amillər arasında mərkəzi bankların faiz dərəcələri ilə bağlı qərarları, geopolitik risklər və xam mal qiymətləri yer alır.
Ötən ayın əsas hadisəsi ABŞ Federal Ehtiyat Sistemi (FED)-nin faiz dərəcələrini artırmaq siyasətini davam etdirməsi oldu. Bu, dolların əhəmiyyətli dərəcədə möhkəmlənməsinə səbəb oldu. ABŞ iqtisadiyyatının sabitləşməsi ilə dolların yüksəlişi davam edir. Xüsusilə, EUR/USD cütlüyü azalma nümayiş etdirərək, dolların investorlar üçün daha cəlbedici olmasına işarə edir. Bir çox mütəxəssis yaxın aylarda ABŞ valyutasının güclü qalacağını proqnozlaşdırır.
Avropa Mərkəzi Bankı (ECB) faiz dərəcələrini tədricən artırsa da, avronun zəifləməsinin qarşısını ala bilmir. AB-dəki siyasi və iqtisadi sabitsizlik, eləcə də blokdakı zəif artım tempi avroya təzyiq göstərir. 2025-ci ilin mart ayında avro dollar qarşısında daha da zəifləyib ki, bu da investorlar və analitiklər arasında narahatlıq yaradır. İqtisadçılar yaxın aylarda avro ilə bağlı vəziyyətin daha da pisləşə biləcəyini və ECB-nin daha aqressiv addımlar atması lazım olacağını bildirirlər.
Mart ayında xam mal qiymətlərinin artması, xam mal ixracatçıları olan ölkələrin valyutalarına müsbət təsir göstərdi. Rusiya rublu, Qazaxıstan tenge və Norveç kronası xam mal qiymətlərinin artmasından faydalandı. Xüsusilə, rubl, xarici iqtisadi çətinliklər və sanksiya təzyiqinə baxmayaraq, möhkəmlənmə nümayiş etdirib.
Beynəlxalq arenada qeyri-müəyyənlik inkişaf etməkdə olan ölkələrin valyutaları üçün əhəmiyyətli amil olmağa davam edir. Latın Amerikasındakı siyasi qeyri-sabitlik və bəzi Avropa ölkələrindəki böhranlar yerli valyutaların dəyərinə mənfi təsir göstərir. İnflyasiya problemləri, sanksiyalar və iqtisadi çətinliklər, xüsusilə Türkiyə və Rusiya kimi ölkələrdə valyutalar üzərində ciddi təsir göstərir.
Gözlənilir ki, yaxın aylarda dollar möhkəmlənməyə davam edəcək və avro təzyiq altında qalacaq. İqtisadçılar qlobal arenada qeyri-müəyyənlik və mümkün əlavə sanksiya tədbirlərinin inkişaf etməkdə olan ölkələrin valyutalarına əlavə çətinliklər gətirə biləcəyini proqnozlaşdırırlar.
Ümumilikdə, valyuta bazarları hələ də dalğalı vəziyyətdə qalır və onların inkişafı mərkəzi bankların siyasətindən, xam mal qiymətlərinin dəyişməsindən və geopolitik vəziyyətdən asılı olacaq.