NS&I rəqəmsal transformasiya proqramı 3 milyard funtla “tam spektrli fəlakət” elan edilib
Finss.az - Böyük Britaniyanın Public Accounts Committee (PAC) qurumu, Xəzinədarlıq tərəfindən dəstəklənən National Savings and Investments bankının rəqəmsal transformasiya proqramı ilə bağlı kəskin tənqidi hesabat yayıb.
Hesabata görə, proqramın ümumi xərcləri artıq 3 milyard funt sterlinqə çatıb və bu, vergi ödəyiciləri üçün “qəbuledilməz risk” yaradır. Layihə çərçivəsində 27 illik köhnə əsas bank sisteminin (Fransanın Atos şirkətinə məxsus platforma) yenilənməsi nəzərdə tutulur, lakin əsas işlər hələ başlamayıb. PAC bildirir ki, NSI xərclərin dəqiq həcmi barədə məlumat verə bilməyib, hətta Xəzinədarlıq da layihənin gedişi və maliyyəsi ilə bağlı aydın təsəvvür əldə etməkdə çətinlik çəkib.
Proqramın ilkin bitmə tarixi 2024-cü ilin martı idi, lakin gecikmələr səbəbindən Atos ilə müqavilənin uzadılması gündəmdədir. Hesabatda bankda “yalnız müsbət xəbərlərin təqdim olunduğu” idarəetmə mədəniyyəti qərarların gecikməsinə və problemlərin vaxtında həll edilməməsinə səbəb olaraq göstərilir. Bacarıq çatışmazlığını aradan qaldırmaq üçün 43 milyon funt sterlinq məbləğində məsləhətçi xidmətlərinə müraciət edilib, lakin nəzarət mexanizmləri qeyri-müəyyən qalır.
NSI bankı təxminən 25 milyon müştərinin 240 milyard funtdan çox vəsaitini idarə edir və bütün əmanətlər dövlət zəmanəti altındadır.
PAC sədri Ser Geoffrey Clifton-Brown layihəni “tam spektrli fəlakət” adlandıraraq, proqramın nə xərclər, nə də real nəticələr baxımından nəzarətdə olmadığını vurğulayıb.