Finss.az - 19 fevral 2026-cı il tarixində həm Azərbaycan, həm də qlobal bazarlarda bir sıra mühüm iqtisadi və maliyyə hadisələr baş verib.
Qlobal neft və enerji bazarında qiymətlər artıb
Beynəlxalq enerji bazarlarında WTI xam nefti 66,15 $ (+1,47%), Brent nefti 71,34 $ (+1,41%) səviyyəsində ticarət olunub. Digər enerji məhsulları, o cümlədən Murban Crude 71,50 $ və təbii qaz 3,051 $ səviyyəsində müsbət dinamika göstərib. OPEC ölkələrində qiymətlər dəyişkən olub, bəzi markalarda isə regional fərqliliklər müşahidə edilib. Ümumilikdə, enerji bazarında artım investorların diqqət mərkəzində qalıb.
Azərbaycanda iflas və sağlamlaşdırma qanun layihəsi hazırlanıb
Milli Biznesin İnkişafı Forumunda “Sağlamlaşdırma və müflisləşmə haqqında qanun layihəsi” müzakirəyə çıxarılıb. Layihə borc öhdəliklərinin strukturlaşdırılması üçün vahid mexanizm təqdim edir, həm borcluların, həm də kreditorların maraqlarını qoruyur. Ədliyyə nazirinin müavini Abiddin Hüseynov bildirib ki, müflisləşmə prosesləri biznes üçün yeni imkanlar yaradır və investorlar üçün etibarlı mühit formalaşdırır.
Fermer və sahibkarlar üçün yeni dəstək mexanizmləri açıqlanıb
Quba rayonunda keçirilən panel müzakirədə kənd təsərrüfatına dövlət dəstəyi və subsidiya, kredit, lizinq və sığorta mexanizmləri barədə məlumat verilib. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Aqrar Kredit və İnkişaf Agentliyi, Azərbaycan Biznesinin İnkişafı Fondu və özəl maliyyə qurumları fermer və sahibkarların suallarını cavablandırıb. Bu tədbirlər dövlət-özəl tərəfdaşlığının gücləndirilməsinə və regionlarda aqrar sektorun inkişafına xidmət edir.
Qlobal metal bazarında qiymətlər qarışıq dinamika göstərib
Qızıl 4,999–5,001 $/unsiya ilə 0,46% artıb, gümüş 2,09% yüksəlib. Platina +0,77% artım göstərib, palladium isə mülayim +0,35% yüksəlib. Rhodium qiymətləri sabit qalıb. Bazarda qiymətlərin regional və qlobal amillərlə necə dəyişəcəyinə investorlar diqqətlə baxırlar.
Azərbaycanın beynəlxalq qastronomiya mövqeyi güclənir
Dövlət Turizm Agentliyinin təşəbbüsü ilə “La Liste” platformasının beynəlxalq direktoru Stefani Kim Azərbaycana səfər edib. Məqsəd ölkənin kulinariya ənənələrinin və yerli restoranlarının beynəlxalq səviyyədə tanıdılmasıdır. Səfər çərçivəsində Bakı və regionlarda tanınmış restoranlar ziyarət edilib, kulinariya ekspertləri ilə görüşlər keçirilib. Bu addım Azərbaycanın qastronomiya turizmi potensialını beynəlxalq reytinqdə möhkəmləndirir.