Finss.az - 19 fevral 2026-cı il tarixində həm Azərbaycan, həm də qlobal iqtisadiyyatda bir sıra əhəmiyyətli hadisələr baş verib.
Azərbaycanda bərpa olunan enerji sahəsində yeni investisiya mərhələsi. Energetika Nazirliyində “Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Sərəncam çərçivəsində yaradılmış Komissiyanın iclası keçirilib. Energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov ölkədə “yaşıl” enerji layihələrinin uğurla icra olunduğunu, külək və günəş stansiyalarının enerji balansında payını artırdığını qeyd edib. “Xızı-Abşeron” Külək Elektrik Stansiyası (240 MVt) və “Qaradağ” Günəş Elektrik Stansiyası (230 MVt) strateji əhəmiyyət daşıyır. Layihələr investisiyaların cəlb olunması, yeni iş yerlərinin yaradılması və regionların dayanıqlı inkişafına töhfə verir.
Azərbaycan manatının sabitliyi qorunur. Allianz Trade şirkətinin analitiklərinə görə, 2025-ci ildə ÜDM artımı 1,6%, inflyasiya isə 5,6% olub. 2026-cı ildə iqtisadi artım 2,6% səviyyəsində bərpa olunacaq. Xarici risklər – qlobal enerji qiymətlərinin volatilliyi və regional geosiyasi gərginlik – iqtisadi bərpanı ləngidə bilər.
2025-ci ilin sonunda Azərbaycanın strateji valyuta ehtiyatları 85,1 milyard ABŞ dollarına çataraq 19,8% artıb, Mərkəzi Bankın valyuta ehtiyatları isə 11,5 milyard ABŞ dolları təşkil edib. Bu göstəricilər ölkənin xarici və daxili iqtisadi şoklara qarşı dayanıqlığını nümayiş etdirir.
Qlobal əmtəə bazarlarında enerji bahalaşıb, metallar qarışıq dinamika göstərib. 19 fevralda Brent nefti 71,29 $ (+1,34%), WTI xam nefti 66,09 $ (+1,39%) səviyyəsinə yüksəlib. ABŞ-da təbii qaz 3,0553 $ (+1,47%), Avropada TTF qazı 33,88 avro (+6,26%) olub. Qiymətli metallar bazarında qızıl +0,15%, gümüş +0,55%, platin -1,46%, palladium -1,71% dəyişib. Sənaye metalları əsasən ucuzlaşıb: mis -1,36%, sink -1,22%, nikel -0,92%, alüminium -0,41%. Kənd təsərrüfatı məhsullarında buğda +1,15%, soya +0,37%, qəhvə +0,37%, şəkər +0,18%, kakao -1,91% dəyişib. Avropada elektrik enerjisi bazarında Böyük Britaniya, Almaniya və Fransada qiymətlər artıb, İspaniyada isə azalma qeydə alınıb.
Qlobal maliyyə bazarlarında əsas indekslər artımla ticarət olunub. Amerika, EMEA və Asiya-Sakit Okean regionlarında aparıcı indekslərin əksəriyyəti yüksəlib. Məsələn, Asiyada A51:IND +2,17%, NZ1:IND +1,62%, IFB1:IND +1,65% artıb. EMEA regionunda VG1:IND +0,77%, QC1:IND +0,37%, Z 1:IND +0,53% yüksəlib. Amerika bazarlarında ES1:IND +0,26%, NQ1:IND +0,34%, BZ1:IND +0,14% artıb. Ümumilikdə, investorların risk iştahı nisbətən yüksəlib.
Avropada FinTech investisiyaları 2025-ci ildə 11% azalıb. Ümumilikdə 743 müqavilə üzrə $16,3 mlrd investisiya cəlb olunub. Kiçik müqavilələr ($100 mln-dan aşağı) 26% azalıb, böyük müqavilələr ($100 mln və yuxarı) isə $9,8 mlrd təşkil edib. FNZ şirkəti uzunmüddətli institusional investorlarından $500 mln kapital cəlb edərək digital sərvət idarəetməsində liderliyini möhkəmləndirib.
Ümumilikdə, 19 fevral 2026-cı il Azərbaycan üçün bərpa olunan enerji, valyuta ehtiyatları və iqtisadi sabitlik, qlobal bazarlar üçün isə enerji, metall və maliyyə indekslərində qarışıq dinamika ilə yadda qalıb.