Finss.az - Dünən (17 fevral 2026-cı il) dünya və Azərbaycan iqtisadiyyatında bir sıra vacib hadisələr baş verib.
Qlobal neft bazarında qarışıq dinamika müşahidə olunub. WTI Crude $63,83 səviyyəsində +1,49%, Brent Crude $68,74 ilə +0,13% artıb, OPEC Basket isə $66,62 ilə -2,12% geriləyib. Digər enerji məhsullarında Natural Gas -3,08%, Gasoline +1,04%, Heating Oil +2,01% dəyişib. ABŞ daxili bazarlarda isə WTI Midland +1,79%, South Texas Heavy +5,49% səviyyəsində ticarət aparılıb. Analitiklər ABŞ daxili brendlərdə artım, qlobal bazarlarda isə qarışıq dinamikanın davam etdiyini bildirirlər.
Azərbaycan bank sektoru üzrə reytinq yüksəlib. “SP Global Ratings” Azərbaycan bank sektorunun sahəvi risk reytinqini 8-ci səviyyədən 7-ci səviyyəyə endirib, iqtisadi risk proqnozunu isə “pozitiv” olaraq dəyişdirib. Agentlik Mərkəzi Bankın risk əsaslı nəzarət modelinə keçid, Basel III standartlarına uyğunlaşdırılmış likvidlik tələbləri və kredit riskinin idarə olunmasının təkmilləşdirilməsini əsas səbəb kimi göstərib. Proqnozlara görə, 2026-cı ildə bank aktivlərinin keyfiyyəti sabit qalacaq, kredit portfeli 10–12% artacaq.
Azərbaycan – Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ) arasında kənd təsərrüfatı əməkdaşlığı güclənir. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyində BƏƏ-nin iqlim dəyişikliyi və ətraf mühit naziri Amna bint Abdulla Əl Dahak Əl Şəmsi ilə görüş keçirilib. Tərəflər aqrar məhsulların ticarət dövriyyəsinin artırılması, heyvandarlıq və kənd təsərrüfatına investisiyalar, yeni texnologiyaların tətbiqi imkanlarını müzakirə ediblər. Görüşün sonunda birgə işçi qrupunun yaradılması və Anlaşma Memorandumunun hazırlanması üzrə ilkin razılıq əldə olunub.
Beynəlxalq Valyuta Fondu ilə əməkdaşlıq perspektivləri də müzakirə olunub. İqtisadiyyat Nazirliyində BƏF Azərbaycan üzrə missiya rəhbəri Anna Bordon ilə görüşdə ölkənin iqtisadi prioritetləri, makroiqtisadi sabitlik və enerji, rəqəmsallaşma, vergi və sənaye sahələrində islahatlar müzakirə olunub. Tərəflər əməkdaşlıq imkanlarını nəzərdən keçiriblər.
İKTA 2025-ci il fəaliyyət hesabatını açıqlayıb. İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyi ölkədə telekommunikasiya və poçt xidmətləri sahəsində tənzimləmə və nəzarət, radiospektr idarəçiliyini əhatə edən işlər barədə hesabat təqdim edib. Sənəddə həm ötən ilin layihələri, həm də qarşıdakı dövr üçün planlaşdırılan təşəbbüslər barədə geniş məlumat verilib.
Bu hadisələr Azərbaycan iqtisadiyyatının dayanıqlığını, beynəlxalq əməkdaşlıqlarını və enerji bazarlarındakı tendensiyaları əks etdirir.