Qlobal maliyyə bazarlarında əsas indekslər artımla ticarət olunub
Finss.az - Qlobal maliyyə bazarlarında bu gün fyuçers və səhm indeksləri üzrə əsasən müsbət dinamika müşahidə olunub. Amerika, EMEA və Asiya-Sakit Okean regionlarında aparıcı indekslərin əksəriyyəti artımla ticarət edilib.
Asiya-Sakit Okean regionunda A51:IND indeksi 2,17 faiz artaraq 15.502,00 Türkiyə lirəsi səviyyəsinə yüksəlib. NZ1:IND 1,62 faiz bahalaşaraq 25.410,00 Hindistan rupisi, IFB1:IND isə 1,65 faiz artaraq 4.639,60 Çin yuanı təşkil edib. BC1:IND indeksi 1,58 faiz yüksələrək 991,20 Tailand batı səviyyəsində qərarlaşıb.
EMEA regionunda VG1:IND 0,77 faiz artaraq 6.069,00 avroya, QC1:IND 0,37 faiz bahalaşaraq 3.158,75 İsveç kronuna çatıb. Z 1:IND indeksi isə 0,53 faiz artaraq 10.602,50 funt sterlinq səviyyəsində formalaşıb.
Amerika bazarlarında da artım tendensiyası qeydə alınıb. ES1:IND indeksi 0,26 faiz yüksələrək 6.876,25 ABŞ dolları, NQ1:IND isə 0,34 faiz artaraq 24.871,75 ABŞ dolları səviyyəsində ticarət olunub. BZ1:IND indeksi 0,14 faiz bahalaşaraq 190.007,00 Braziliya realına çatıb.
Beləliklə, gün ərzində qlobal bazarlarda əsas indekslər üzrə artım üstünlük təşkil edib və investorların risk iştahının nisbətən yüksəldiyi müşahidə olunub.