Finss.az - 2024-cü ildə "Qazprom" Sankt-Peterburq Beynəlxalq Mallar və Xam Maddələr Birjasında (Sankt-Peterburq birjası) qaz satışlarını kəskin şəkildə azaltdı.
Şirkət yalnız 110,3 milyon kubmetr qaz sataraq, 2023-cü il ilə müqayisədə dörd dəfə daha az satış həyata keçirdi. Bu, "Qazprom"un birjadakı bazar payının 4%-dən 1%-ə qədər azalmasına səbəb oldu.
2025-ci ildə də bu tendensiya davam etdi. Yanvar-mart aylarında "Qazprom" cəmi 820 min kubmetr qaz satdı, halbuki 2024-cü ilin eyni dövründə satış həcmi 84 milyon kubmetr idi. Bununla yanaşı, müstəqil istehsalçılar, xüsusən "Novatek" və "Rosneft", satışlarını artıra bildilər. 2024-cü ildə bu şirkətlər birja satışlarını 1% artırmış, 2025-ci ilin ilk üç ayında isə artım 32%-ə çatmışdır.
FAS və Energetika Nazirliyinin birgə hazırladığı layihə, "Qazprom" üçün birjada qaz satışının minimum həcmini müəyyən edir. Layihəyə əsasən, şirkət qazın çıxarılmasının və üçüncü tərəflərə satışın 10%-ni birjada satmalıdır. Lakin bu layihə hələlik təsdiqlənməmişdir.
"Qazprom"un birjadakı satışlarının azalması, şirkətin daxili bazarda rəqabəti azaltmaq məqsədini güdür. Bu strateji yanaşma, əsasən uzunmüddətli müqavilələrlə qaz təchizatını həyata keçirmək üzərində qurulub.
Bu dəyişikliklər, bazar iştirakçıları və ekspertlər tərəfindən diqqətlə izlənilir və yaxın gələcəkdə sektorda daha da böyük dəyişikliklərə səbəb ola bilər.