Avropa FinTech investisiyaları 2025-ci ildə 11% azalıb
Finss.az - 2025-ci ildə Avropa FinTech bazarında investisiyalar əvvəlki illərlə müqayisədə azalma göstərib.
Ümumilikdə 743 müqavilə üzrə $16,3 mlrd investisiya cəlb olunub ki, bu da 2024-cü illə müqayisədə 11% azalma deməkdir. 2021-ci ilin $65,4 mlrd investisiyası və 4,399 müqaviləsi ilə müqayisədə bu, bazarda 72% maliyyə və 76% müqavilə həcmi azalma deməkdir və bazarın struktur dəyişikliklərini göstərir.
Kiçik müqavilələr ($100 mln-dan aşağı) investorların bazar qeyri-müəyyənliyi səbəbindən 26% azalıb. Əksinə, $100 mln və daha böyük müqavilələr $9,8 mlrd təşkil edib, bu da 2024-cü ilə nisbətən 2% artım, amma 2021-ci ildən hələ də 76% aşağıdır. Bu, investorların daha çox miqyaslı, mövcud gəlir modelləri və son mərhələ imkanlarına üstünlük verdiyini göstərir.
Bu il Avropada ən böyük FinTech investisiyalarından biri FNZ tərəfindən reallaşıb. Qlobal sərvət və aktiv idarəetmə texnologiya platforması olan FNZ, uzunmüddətli institusional investorlarından $500 mln həcmində kapital cəlb edib. Bu maliyyə dəstəyi şirkətin texnologiya, əməliyyat və istedad sahələrinə sərmayə qoymasına imkan verir və digital sərvət idarəetməsində FNZ-in liderliyini möhkəmləndirir.