Azərbaycan manatının sabitliyi yüksək valyuta ehtiyatları və Mərkəzi Bankın ölçülmüş pul siyasəti sayəsində qorunur.
Finss.az xəbər verir ki, Allianz Trade şirkətinin analitiklərinin sözlərinə görə, 2025-ci ildə ÜDM artımı 1,6 faiz təşkil edib və 2024-cü ilin 4,1 faiz göstəricisindən aşağı olub.
Analitiklər hesab edirlər ki, təbii qaz ixracının artımı və qeyri-neft sektorlarının inkişafı nəticəsində 2026-cı ildə iqtisadi artım 2,6 faizə bərpa olunacaq. 2025-ci ilin inflyasiyası 5,6 faiz olub və Mərkəzi Bankın hədəf diapazonu daxilində qalır.
Bununla belə, xarici risklər hələ də mövcuddur. Qlobal enerji qiymətlərinin volatilliyi, ticarətdə pozuntular və regional geosiyasi gərginlik iqtisadi bərpanı ləngidə bilər. 2026–2027-ci illər üzrə proqnoz iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, qeyri-neft sektorlarının dayanıqlılığı və qlobal əmtəə bazarlarının sabitliyindən asılıdır.
Hesabatda həmçinin vurğulanır ki, Azərbaycan biznes mühitinin tədricən yaxşılaşması dövlət müəssisələrinin idarə edilməsində islahatlar, benefisiar mülkiyyətin şəffaflığı və rəqəmsallaşma ilə əlaqələndirilir. Bərpa olunan enerji və infrastruktur sahəsində irəliləyiş müşahidə olunur: bir neçə külək və günəş layihəsi istifadəyə verilib, enerji şəbəkələrinin modernləşdirilməsi aparılır.
2026-cı ildə neft gəlirlərinin azalması və sosial xərclərin artması fonunda fiskal profisit ÜDM-in təxminən 2 faizinə enəcək. Bank sektoru sabit qalır və kreditləşmənin artımı biznes fəallığını dəstəkləyir, lakin maliyyələşmə xərclərinin yüksəlməsi rentabelliyə təzyiq göstərir. Xarici borc ÜDM-in 10 faizindən azdır və suveren risk məhduddur, lakin büdcə və ixracın karbohidrogenlərdən asılılığı struktur zəiflik olaraq qalır.