Banklar artıq yalnız kliklərə deyil, xalis depozit artımı və müştəri ömürlük dəyərinə fokuslanır
Müasir bankçılıqda artıq veb saytın klik sayı əsas göstərici sayılmır. Cornerstone Advisors-ın baş direktoru Kris Miller bildirir ki, rəqəmsal platformalar müştəri ehtiyaclarını qabaqcadan görməli və intuitiv təcrübə təqdim etməlidir.
Finss.az xəbər verir ki, aparıcı maliyyə qurumları fərdiləşdirilmiş tövsiyələr, kontekstual rəhbərlikmaliyyə rifahı alətlərini birbaşa rəqəmsal platformalara yerləşdirərək müştəri davranışını real biznes nəticələrinə çevirirlər. Bain Company-nin məlumatına görə, rəqəmsal yetkinliyi yüksək olan banklar Xalis Təşviqatçı Balında həmkarlarından 11 bal yüksək nəticə göstərir.
Artıq banklar yalnız saxlama və müştəri itkisi metriklərinə baxmır, xalis depozit artımı, overdraftın azalması, kredit istifadəsi və müştərinin ömürlük dəyəri kimi göstəriciləri izləyirlər. Bu məlumatlardan istifadə edərək proaktiv rəhbərlik və fərdiləşdirilmiş məhsul təklifləri təqdim olunur.
Süni intellekt və analitik alətlər banklara müştərinin həyat mərhələlərini və davranışlarını təhlil etməyə imkan verir, lakin texnologiya empatiyanın yerini tutmur. Kommersiya və icma bankları balanslı yanaşma ilə nə vaxt müdaxilə edəcəyini, nə vaxt geri çəkiləcəyini müəyyənləşdirir.
Məsələn, Alliant Kredit İttifaqıOxford Bank müştərilərlə fərdi əlaqələri gücləndirərək rəqəmsal təcrübələri daha mənalı edir və AI əsaslı chatbotlardan istifadə edərək hər qarşılıqlı əlaqəni müştərinin profilinə uyğunlaşdırırlar.
Müasir bankçılıqda məqsəd klikləri artırmaq deyil, real maliyyə təsiri və müştəri sadiqliyi yaratmaqdır.