Finss.az - Rusiya Mərkəzi Bankı pul-kredit siyasətinin yumşaldılması istiqamətində növbəti addımı ataraq əsas faiz dərəcəsini 50 baza bəndi azaldıb.
Yeni qərara əsasən, faiz dərəcəsi illik 15,50% təşkil edəcək.
Tənzimləyici yanvar ayında inflyasiyanın birdəfəlik amillər səbəbindən sürətləndiyini bildirib. ƏDV və aksiz artımları, tariflərin indeksasiyası və kənd təsərrüfatı məhsullarında qiymət dəyişiklikləri qiymət artımını müvəqqəti olaraq yüksəldib.
Bununla belə, Mərkəzi Bank davamlı inflyasiya göstəricilərinin dəyişmədiyini və qiymət artımının yaxın aylarda yenidən zəifləyəcəyini gözləyir.
Tənzimləyici həmçinin qeyd edib ki, iqtisadi artımın tempi zəifləyir, əmək bazarında gərginlik azalır, lakin inflyasiya gözləntiləri yüksək olaraq qalır.
Proqnozlara görə, 2026-cı ildə inflyasiya 4,5–5,5% intervalına enəcək və ilin ikinci yarısında 4% ətrafında sabitləşəcək. Növbəti faiz qərarı 20 mart tarixində açıqlanacaq.