Mart ayında Mərkəzi Bankların faiz dərəcəsini
Finss.az - 2025-ci ilin mart ayında müxtəlif ölkələrin mərkəzi bankları, iqtisadi şəraitə və inflyasiya təzyiqlərinə cavab olaraq pul-kredit siyasətlərini yenidən formalaşdırmağa davam edirlər.
Bu dəyişikliklər, ölkələrin iqtisadiyyatlarının sabitliyini təmin etmək və inflyasiyanı nəzarət altında saxlamaq məqsədini güdür.
Rusiya: Mərkəzi Bank faiz dərəcəsini 21% səviyyəsində saxlayıb. Rusiya Mərkəzi Bankının rəhbəri Elvira Nabiullina bildirib ki, inflyasiyanı azaltmaqda irəliləyiş olmadığı halda, faiz dərəcəsi artıra bilər. 2025-ci ildə iqtisadi artımın 1-2% arasında olması proqnozlaşdırılır, bu isə 2024-cü ildən daha aşağıdır.
Avropa: Avropa Mərkəzi Bankı (ECB) faiz dərəcələrini 25 bazis bəndi azaldaraq, depozit faiz dərəcəsini 2,5%, refinansman faizini isə 2,65% olaraq təyin edib. Bu, ardıcıl beşinci faiz endirilməsidir və iqtisadi artımın stimullaşdırılmasına yönəlib. Lakin daxili inflyasiya təzyiqləri hələ də qalır, inflyasiyanın 2025-ci ildə 2,3%, 2026-cı ildə isə 1,9% olması gözlənilir.
Özbəkistan: Özbəkistan Mərkəzi Bankı, yüksək inflyasiya və artan tələbin təsiri ilə əsas faiz dərəcəsini 0,5 faiz bəndi artıraraq 14% səviyyəsinə çatdırıb. 2025-ci ilin fevral ayında inflyasiya 10,1%-ə çataraq hədəf diapazonunu keçib. Bank, inflyasiyanın ilin sonuna qədər 7-8%-ə düşməsini proqnozlaşdırır.
Norveç: Norveç Mərkəzi Bankı əsas faiz dərəcəsini 4,5% səviyyəsində saxlayıb və yaxın aylarda bu faiz dərəcəsini azaltmağı planlaşdırır. Bu qərar, inflyasiyanın nəzarətdə saxlanması və iqtisadi fəaliyyətin davamlılığını təmin etmək məqsədi güdür.
Ümumilikdə, 2025-ci ilin mart ayında dünya üzrə mərkəzi banklar iqtisadi artımın stimullaşdırılması və inflyasiyanın nəzarət altında saxlanması məqsədilə faiz dərəcələrini tənzimləməyə davam edirlər. Bu dəyişikliklər müxtəlif ölkələrdə iqtisadi sabitliyin təmin edilməsi üçün kritik əhəmiyyət daşıyır.