Finss.az - Collett şirkəti Stranoch Wind Farm layihəsində 20 Vestas turbininin 189 komponentini təhlükəsiz şəkildə daşımış və quraşdırma üçün sayta vaxtında çatdırmışdır. Layihədə həm təhlükəsizlik, həm də yerli icmaların təsirinin minimuma endirilməsi prioritet olub.
Collett şirkəti Böyük Britaniyanın Dumfries və Galloway bölgəsindəki Stranoch Wind Farm layihəsi çərçivəsində 189 külək turbin komponentinin çatdırılmasını uğurla tamamlayıb. Layihədə 20 Vestas turbininin quraşdırılması dəstəklənib: 9 V150, 7 V136 və 4 V117 modeli. Hər turbin modeli üçün fərqli nəqliyyat tələbləri nəzərə alınıb.
Bütün komponentlər əvvəlcə Cairnryan Portu vasitəsilə idxal edilib, sonra isə əsasən kənd yolları üzrə 8,4 mil məsafədə quraşdırma saytına daşınıb. Portdakı məhdud saxlama imkanları səbəbindən Collett sıx qrafiklə işləyərək hər komponentin planlaşdırılmış turbin yerinə vaxtında çatmasını təmin edib.
Daşınma prosesində istifadə olunan vasitələr və üsullar belə olub:
- Bütün qanadlar Nooteboom Super Wing Carrier treylerləri ilə daşınıb, V150 üçün 74 metr qanadlar şirkətin Böyük Britaniyada ən uzun daşınması olub.
- Qüllə bölmələri Nooteboom tower clamp treylerləri, nacelle-lər isə step-frame və clamp treylerləri ilə daşınıb.
- Hub və drivetrain-lər altı və səkkiz oxlu step-frame treylerləri ilə çatdırılıb.
Çatdırılmalar adətən iki növbəli sistemlə həyata keçirilib; səhər və günortadan sonra birdən çox komponent daşınıb, hər hərəkət Police Scotland və Collett-in müşayiətçi heyətinin dəstəyi ilə təmin olunub.
Layihədə 6 HGV sürücüsü, 6 müşayiət sürücüsü, 2 yol yardım sürücüsü, həmçinin site menecer, layihə meneceri və köməkçi menecer iştirak edib. Collett EDF Power Solutions UK, Police Scotland, Transport Scotland, Dumfries Galloway Council və Amey ilə əməkdaşlıq edərək təhlükəsizliyi təmin edib və yerli icmalara təsiri minimuma endirib.
Stranoch Wind Farm New Luce və Barrhill yaxınlığında yerləşir və ümumi quraşdırılmış gücü 102 MW təşkil edir. EDF Power Solutions UK layihə müddətində icma sakinlərini yük daşımaları barədə SMS xidməti vasitəsilə məlumatlandırıb.