Horse Powertrain H12 Concept hibrid mühərrikini təqdim edib
Finss.az - Horse Powertrain şirkəti H12 Concept adlı yeni hibrid mühərrikini təqdim edib. Şirkət iddia edir ki, bu mühərrik WLTP standartına görə birləşdirilmiş rejimdə 71 mil/gallon yanacaq səmərəliliyi təmin edir.
Mühərrik 44,2 faiz maksimal brake termal səmərəlilik göstəricisinə malikdir və 17:1 sıxılma nisbəti ilə işləyir. H12 Concept, 100 faiz bərpa olunan yanacaq üzərində işləmək üçün nəzərdə tutulub və HR12 modelinin inkişaf etmiş versiyası kimi yanacaq sərfiyyatını azaltmaq üçün bir sıra innovasiyalar təklif edir.
Yeni sistemlər arasında növbəti nəsil EGR sistemi, optimallaşdırılmış turboşarj və yüksək enerji ilə işləyən alovlanma sistemi yer alır. H12 Concept mühərriki təkmilləşdirilmiş hibrid sürət qutusu ilə cütləşdirilir ki, bu da enerji idarəçiliyini yaxşılaşdırır və daxili sürtünməni azaldır.
Horse və tərəfdaşı Repsol artıq iki prototip hazırlayıb və performansı təsdiqləyiblər. Şirkət bildirir ki, ilin əvvəlində ilk avtomobil H12 Concept mühərriki ilə satışa çıxarılacaq.
Horse Powertrain-in əməliyyat direktoru Patrice Haettel bildirib ki, H12 Concept yüksək səmərəli mühərriklər və bərpa olunan yanacaqlar vasitəsilə bugünkü emissiyaları azalda bilər və gələcək həlləri gözləmədən istifadəyə hazırdır. Motor1 portalı isə qeyd edir ki, əgər iddia edildiyi kimi effektivdirsə, H12 Concept bazarda maraq görəcək və bu, benzin mühərriklərinin səmərəliliyini artırmaq istiqamətində innovativ addım kimi qiymətləndirilir.